تبلیغات
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گرمسار - اطلاعییه شماره 3/ مبانی دوره آموزشی طرح ولایت در تابستان


آنچه من را به این مجموعه آموزشی و فرهنگی (طرح ولایت) دلبسته و معتقد می کند ؛  این است که در این جا آمیزه ای از علم،ایمان،تفکر و عاطفه مشاهده می شود…

امام خامنه ای (مدظله العالی)

فهرست مطالب:


مقدمه
معرفی دوره
مبانی ۱ : درآمدی بر معرفت شناسی و مبانی معرفت دینی

مبانی ۲ : خداشناسی فلسفی
مبانی ۳ : انسان ، راه  و راهنماشناسی
مبانی ۴ : فلسفه اخلاق
مبانی ۵ :‌ فلسفه حقوق
مبانی ۶ : فلسفه سیاست
نحوه ثبت نام


مطالب مرتبط:  اطلاییه شماره 1                  اطلاییه شماره 2


مقدمه :

رحمت خدا بر آن کس که بداند از کجا آمده است، در کجا به سرمی برد و به کجا ره می سپرد.

امام علی(ع)

داستان از آن جایی آغاز می شود که انسان همیشه پرسش هایی دارد و از خود می پرسد که معنای زند گی چیست؟ چرا و از کجا آمده ام؟ که هستم… اگر باید به زودی به نیستی برگردم، ساختن جسم و جان خودم بر وفق یک ایده آل نیک و حقیقی چه سودی دارد؟ جهانی که در آن و با آن می زیم از کجا پدید آمده و به کجا می رویم آخر؟  ما تا به حال چندین و چند بار با این سوالات مواجه شده ایم! آیا واقعا خدایی وجود دارد؟ آیا واقعا پیامبری وجود داشته است و چرا ما باید پس از۱۴قرن باز هم صحبت های او را بپذیریم؟ حکومت حق کیست؟ مشروعیت ولی فقیه از چیست؟ آیا اسلام با دموکراسی قابل جمع است؟ و مجموعه ای از این سوالات که تا به حال با آنها برخورد کردید.
و سوالی اساسی تر که همگان را متوجه خود می کند این است که بدانند در کدام راه قدم گذاشته اند! و زندگیشان را صرف چه کرده اند؟ و قرار است در جامعه چه نقشی را ایفا کنند؟ و راهی که قرار است طی کنند در چه مختصاتی است و به چه منزلی ختم می شود؟
ولی باید گفت که راه روشن است!آرمان ما “ایجاد حکومت بزرگ اسلامی ” است و این حکومت نیاز به انسانهای بزرگی دارد که توانسته اند خود را برای این امر مهم مهیا نمایند. پس هدف ما پرورش کارگزاران حکومت بزرگ اسلامی است و ” این شدنی است”.
اولین گام در این مسیر،تربیت نیروی همطراز انقلاب اسلامی است، عنصر همطراز انقلاب اسلامی آن عنصر پاک نهادی است که هر وقت و هرجا و به هر گونه که لازم باشد، توانایی پاسخگویی به نیازهای انقلاب اسلامی را داراست.
شناخت آرمان و ضرورت بازتعریف نسبت خودمان با آن و نیاز به تبیین مباحث و سوالات فوق : سازمان بسیج دانشجویی را بر آن داشت تا با همکاری موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و تحت نظارت استاد فرزانه حضرت آیت ا… مصباح یزدی، دوره ای را با نام “آموزش مبانی  اندیشه اسلامی (طرح ولایت) ” در دو سطح استانی و کشوری طراحی و اجرا نماید.

معرفی دوره :

این دوره از سال ۱۳۷۵ تا کنون همه ساله در تابستان برگزار شده و دوره استانی حدوداَ ۱۰ روز و دوره کشوری حدوداَ ۴۵ روز طول می کشد و در آن ۶ مبحث بنیادین معرفتی ارائه می شود .
در کنار مباحث آموزشی جلسات اخلاقی و تربیتی و جلسات سخنرانی پیرامون مباحث فرهنگی ، بصیرتی و تشکیلاتی با حضور اساتید مطرح کشوری برگزار می گردد.
با توجه به کمبود ظرفیت این دوره ، از دانشجویان علاقمند و مستعد بر اساس آزمون کتبی و سایر مراحل گزینشی دعوت به عمل می آید .
پس از پایان دوره ها انتظار می رود دانش آموختگان به عنوان سرگروه یا مربی حلقه های صالحین دانشگاه ها و مساجد و…. در راستای تبیین مباحث اسلامی و نشر آن حضور مؤثری داشته باشند .
به شکرانه در این طرح خدایی
ولایت را ببین با آشنایی
بر این طرح ولایت خوش بیاندیش
که یابی عطر و بوی کربلایی

معرفی محتوای آموزشی دوره های طرح ولایت

مبانی ۱ : درآمدی بر معرفت شناسی و مبانی معرفت دینی

از اساسی ترین پرسش های فراروی انسان معاصر ، نحوه معرفت وی به دین و اعتبار این معرفت هاست . بر این اساس لازم است که در ابتدا به تبیین بنیادی ترین مباحث معرفت شناسی ، نظیر امکان معرفت یقینی و انواع آن ، ارزش شناخت ، بررسی نسبی گرایی معرفت شناختی و … پرداخت ، سپس مباحث معرفت شناختی دیگری نظیر تعارض معرفت های دینی با دیگر شناخت های بشری ، برداشت های مختلف از متون دینی ، پلورالیسم و تغییر و تحول معرفت دینی را مورد بررسی قرار می گیرد .

مبانی ۲ : خداشناسی فلسفی

پس از بررسی مبانی معرفت شناسی نوبت به بررسی آموزه های بنیادی دین می رسد . بنیادی ترین آموزه اسلام ، خداشناسی است . زیرا تمامی افکار ها و رفتارهای انسانی بر اساس اعتقاد یا عدم اعتقاد به این اصل شکل می گیرد . از آن جا که روش تحقیق در مسائل این بحث عمدتا عقلی است ، به این خاطر آشنایی با برخی مبانی هستی شناختی به روش فلسفی در محدوه مورد نیاز خداشناسی ، امری ضروری به نظر می رسد پس از این امر می توان به اثبات وجود خدای متعال ، توحید ، کمال مطلق  و برخی دیگر از مهمترین صفات الهی نظیر علم ، قدرت ، خالقیت ، حکمت و مسائل مرتبط با آن مانند هدف آفرینش و جبر و اختیار ، پرداخت .

مبانی ۳ : انسان ، راه  و راهنماشناسی

پس از شناخت خداوند متعال غالب آموزه های دینی به گونه ای مبتنی بر مباحث انسان شناسی است . هر انسانی از خود می پرسد ، من که هستم ؟ چرا و از کجا آمده ام ؟ با توجه به شرور ، رنج ها ، ناکامی ها و ناملایمات موجود در زندگی ، توجیهی برای ادامه زندگی و ارزش قائل شدن برای آن وجود دارد ؟ آیا مرگ پایان راه است و اگر نه ، به کجا خواهم رفت ؟ آیا آمدن من به این دنیا هدف خاصی را که به زندگی معنا ببخشد ، دنبال می کند ، این هدف چیست و راه رسیدن به آن چگونه است ؟ پاسخ این سؤالات مبتنی بر مباحثی نظیر شناخت انسان و ابعاد وجودی وی ، چیستی کمال و راه رسیدن انسان به کمال مطلوب است . هنگامی که در پرتو این شناخت ها ، نیاز انسان به آموزه های ” وحیانی ” مشخص شد ، پاسخ خود را می یابد .
در درس انسان ، راه و راهنماشناسی ، به مهمترین مباحث بنیادین و اعتقادی اسلام در باب انسان ( جایگاه انسان در نظام آفرینش ، فلسفه آفرینش انسان و معنای زندگی ) وحی ، نبوت ، قرآن شناسی ، خاتمیت ،‌ امامت و مهدویت و پاسخ به جدیدترین شبهات مرتبط می پردازد .

مبانی ۴ : فلسفه اخلاق

دانش اخلاق دانشی است که از ارزش ( خوب و بد بودن ) صفات و رفتارهای اختیاری انسان و لازم بودن ( باید و نباید ) آنها برای انسان سخن می گوید و می تواند در راه سعادت بشری بسیار سودمند باشد ؛ اما سؤالاتی وجود دارد که در دانش اخلاق پاسخ خود را نمی یابد . کلماتی نظیر خوب و بد ، باید و نباید ، دقیقاً چه معنایی دارند ؟ ایا قواعد اخلاقی را می توان مانند قوانین فیزیکی یا هندسی اثبات کرد ؟ آیا اخلاق مطلق است یا نسبی ؟ و …
عدم پاسخ به این سؤالات موجب تردید در صحت داوری های خود و انتخاب هایمان می شود . از سوی دیگر برای پاسخ به پرسش های فوق ، مکاتب گوناگونی ارائه شده است که هریک ، موجب بروز ارزش های نوظهوری در عرصه اخلاق ، نظیر امانیسم ، لیبرالیسم ، تساهل و تسامح ، اباحی گری و … شده اند .
درس فلسفه اخلاق ، برای آشنایی با چهارچوب کلی مکتب اخلاقی اسلام و یافتن ملاک ارزش اخلاقی و داوری درباره دیگر مکاتب اخلاقی ، ارائه می گردد .

مبانی ۵ :‌ فلسفه حقوق

وجود اختلاف ناشی از اختیار و منفعت طلبی انسان از یک سو و تعارض منافع و محدودیت امکانات و منابع از سوی دیگر ، زندگی اجتماعی بشر را تهدید می کند . بنابراین وجود قواعد حقوقی در هر جامعه به منظور تعیین حق و تکلیف هر انسان و ایجاد ساز و کارهای پاداش و مجازات به منزله ضمانت اجرا و … ضروری به نظر می رسد . اما سخن گفتن از حقوق بدون پاسخ دادن به پرسش های اساسی درباره آن ، قابل پذیرش و منطقی نیست . آیا حقوق ، ناشی از طبیعت انسان و عقل سلیم اوست ؟ یا آنکه از اراده دولت و خواسته مردم سرچشمه می گیرد ؟ یا این که منشا همه نیازمندی حقوق و ریشه ارزشمندی هر باید و نبایدی خواست خدای متعال است ؟
درس فلسفه حقوق ، در راستای پاسخگویی به سؤالات فوق ، به بررسی اجمالی مهمترین مکاتب حقوقی می پردازد و تبیین نظام حقوقی اسلام و پاسخ به برخی از مهمترین شبهات درباره نظام حقوقی اسلام نظیر : فمنیسم و منزلت حقوق زن در اسلام ، اصول و مبانی حقوق بشر و فلسفه مجازات را بر عهده دارد .

مبانی ۶ : فلسفه سیاست

در جهان معاصر ، حکومت ها سیطره خود را بر همه انسان ها گسترده اند . هر حکومتی خواه نا خواه بر اصولی استوار است و می کوشد به نحوی مشروعیت و حقانیت خود را توجیه و شهروندان جامعه خود را اقناع کند .بر این اساس نظریه پردازان سیاسی با گونه شناسی حکومت ها در صدد معرفی بهترین نوع حکومت بوده اند . از سوی دیگر دین اسلام مدعی جاودانگی است . بر این اساس بررسی این که آیا دین ، حق دخالت در مسائل این جهان به ویژه مسائل مربوط به امور اجتماعی و سیاسی را دارد یا نه ، امری ضروری به نظر می رسد . بدین ترتیب ، پرسش هایی مطرح می شود ، که پاسخ آنها به تبیین نظریه سیاسی اسلام می انجامد . پرسش هایی از قبیل : آیا از نگاه اسلام ، حکومت در جوامع انسانی ، یک ضرورت است ؟ در این صورت بهترین نوع حکومت کدام است‌؟ آیا اسلام الگویی برای حکومت ارائه داده است ؟ اگر ، آری ، ‌مُقوّمات حکومت دینی چیست ؟ در نظام سیاسی اسلام حاکم و فرمانروای شایسته کیست و چه ویژگی هایی دارد ؟ مبنای مشروعیت در نظام سیاسی اسلام چیست ؟ نقش مردم در مشروعیت و کارآمدی حکومت اسلامی چیست ؟
درس فلسفه سیاست ، به منظور پاسخگویی به سؤالات فوق ، تبیین حکومت اسلامی ( ضرورت اصول و مبادی ، وظایف و ساختار ) ، تبیین نظریه ولایت فقیه ( جایگاه ،‌ادلّه ، شرایط ولی فقیه و ظایف و اختیارات ولی فقیه ) و بررسی برخی از مهمترین شبهات این عرصه ، ارائه می گردد.


زمان و نحوه ی ثبت نام دوره طرح ولایت

مهلت ثبت نام: تا تاریخ پایان اردیبهشت 95.

اطلاعات بیشتر: دفاتر بسیج دانشجویی سراسر استان.


این دوره ها در تابستان برگزار می شود

تاریخ، مکان و زمان دوره های طرح ولایت متعاقبا اعلام خواهد شد.


در صورت وجود مشکل، سوال و ابهام در طرح و یا اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل نمایید.
  02334230373         
طبقه بندی: اخبار دانشگاهی،  فرهنگی،  قرآنی،  سیاسی و بین المللی،  اخبار آموزشی،  اردوها، 
برچسب ها: اطلاعییه3، طرح ولایت، مبانی طرح، تابستانه، اندیشه اسلامی، شبهات،  

تاریخ : پنجشنبه 19 فروردین 1395 | 11:08 | نویسنده : دانشجوی بسیجی | نظرات

  • paper | نور مور | خرید از اینترنت